در گفت‌وگو با ایسنا تشریح شد

هزینه بالای درمان کودکان اوتیسم/ درخواست چندباره از آموزش و پرورش

هزینه بالای درمان کودکان اوتیسم/ درخواست چندباره از آموزش و پرورش
عکس تزیینی است.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ضمن تاکید بر هزینه‌های درمان این بیماران، مشکلات کودکان اوتیسم در سیستم آموزشی را مورد اشاره قرار داد و گفت: سال‌هاست درخواست‌های خود را از سیستم‌های آموزشی داشته‌ایم و هرچند شاهد افزایش مدارس اوتیسم در مراکز استان‌ها بوده‌ایم اما در سیستم‌های آموزشی به شدت نیازمند طرح‌ درس‌های مناسب هستیم.

سعیده صالح غفاری - مدیرعامل انجمن اوتیسم در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهم‌ترین‌ نیازهای جامعه اوتیسم ایران اظهار کرد: از جمله این نیازها دسترسی داشتن به وضعیت و شرایط جامعه اوتیسم از نظر رنج سنی، آمار، طیف آن‌ها و ...است که متاسفانه ما اطلاعات زیادی از وضعیت و شرایط فرزندان و جامعه اوتیسم ایران نداریم و این یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های انجمن اوتیسم است و چندین‌بار هم به وزارت بهداشت و نهادهای حاکمیتی این درخواست و پیشنهاد را داده است که هر چه زودتر وضعیت جامعه اوتیسم کشور را به لحاظ آماری مورد بررسی قرار دهند.

یک مبتلا به اوتیسم به ازای هر ۱۰۰ تولد

وی افزود: در حال حاضر آمار مبتلایان به اوتیسم به لحاظ بروز و شیوع، یک نفر در ۱۰۰ نفر از موالیدی که رخ می‌دهد، است. متاسفانه ما همچنان در شناخت این طیف از اختلال نسبت به جامعه اوتیسم ایران شرایط مناسبی نداریم. هرچقدر ما بتوانیم آگاهی مردم را نسبت به علائم، نیازها، شرایط خانواده‌ها، بزرگسالان اوتیسم و مادران باردار که باید چه نکاتی را رعایت کنند که شرایط بهتری داشته باشند، افزایش دهیم، قطعا به‌ویژه در آینده مواجهه کمتری با بزرگسالان طیف شدید اوتیسم خواهیم داشت؛ چراکه امکان نگهداری و مراقبت از آن‌ها در منزل کمتر است.

بیمه سلامت ایران و صندوق بیماران صعب العلاج؛ تلاشی برای حمایت از افراد اوتیسم

مدیرعامل انجمن اوتیسم ادامه داد: با مطالبه‌گری‌هایی که انجام شد، طی سه سال گذشته شاهد ورود سیستم‌های بیمه‌ای حمایتی به‌ویژه بیمه سلامت ایران برای پوشش‌دهی خدمات توانبخشی‌ بودیم. همچنین در پی مطالبه‌گری از مجلس، صندوقی با عنوان صندوق بیماران خاص و صعب العلاج برای تمام بیمارانی که در این رده از بیماری‌ها قرار دارند تشکیل شد و مبلغی نیز به بیمه سلامت اختصاص دادند که از محل آن مبلغ، خدمات توانبخشی پوشش داده شود.

وی درباره وضعیت هزینه‌های درمانی اوتیسم افزود: برای روشن بودن وضعیت آن‌ها باید بدانیم که با افزایش تورم و کوچک شدن سبد معیشت خانواده‌ها، متاسفانه شاهد وضعیت سختی در میان خانواده‌های اوتیسم هستیم. در حال حاضر هزینه‌های توانبخشی همچون گفتار درمانی، کاردرمانی، رفتار درمانی یا ABA و یا روش‌های درمان‌های مکمل که درمان اصلی برای هر کودک تازه تشخیص گرفته حداقل تا سن اصلی ۷ تا ۸ سالگی هستند به میزان ماهانه ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این شرایط بدون شرایط ویژه‌ای است که هر کودک اوتیسمی به خانواده تحمیل می‌کند.

هزینه‌های درمانی کودکان اوتیسم در ماه چقدر است؟

صالح غفاری با تاکید بر اینکه کودک اوتیسم، کودکی که کلیشه دارد، مشکلات متابولیک دارد، دچار مشکلاتی همچون تشنج، متابلویک تغذیه‌ای، مشکلات گوارشی و یا دندانی است، هزینه‌های درمان چندبرابری نسبت به یک فرد عادی دارد، تصریح کرد: کودک یا فردی که درگیر کلیشه‌های خودزنی یا مشکلات غذایی، حمام رفتن‌های زیاد و یا دگرزنی‌هایی که موجب آسیب‌هایی می‌شود و نیازمند مراقبت جدی خانواده است تا شرایط ایمنی را برای فرزند خود فراهم آورد، همگی مواردی هستند که افزایش هزینه‌های زیادی را برای خانواده فرزندان اوتیسم به همراه دارد. بر اساس مطالعاتی که انجمن اوتیسم طی سال گذشته انجام داده، هزینه‌های خانواده اوتیسم حداقل بین ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان است.

لزوم تسریع ایجاد ارتباط میان دو سازمان بیمه‌گر برای پوشش‌ هزینه‌های درمانی

وی افزود: انجمن اوتیسم تاکنون تلاش کرده است که حداقل هزینه‌ها در قالب بسته‌های خدمتی اوتیسم به کودکان زیر ۱۲ سال به واسطه بیمه‌ها پوشش‌دهی شود و این موضوع در شورای عالی بیمه تصویب شد. در حال حاضر از مراکزی که مجوز کار با کودکان اوتیسم را دارند، این مطالبه را داریم که با مراکز بیمه‌ای قرارداد ببندند. مطالبه دیگر نیز افزایش سرعت در روند اجرایی شدن و برقراری ارتباط میان بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی است چراکه اکثر خانواده‌های ایرانی، بیمه تامین اجتماعی دارند و بیمه تامین اجتماعی هنوز نتوانسته ارتباط سامانه به روز شده خدمات توانبخشی را با بیمه سلامت برقرار کند تا پوشش‌دهی این خدمات از طریق صندوق انجام شود و این کار فعلا به صورت مکانیکی و دستی انجام می‌شود. بنابراین یکی از اصلی‌ترین راهبردهایی که در برنامه‌های سال جاری است، سرعت دهی به اجرای ایجاد رابطه میان بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت است.

آموزش و آگاهی برای کمک به درک بیشتر خانواده‌های اوتیسم

مدیرعامل انجمن اوتیسم ادامه داد: هر فرد و کودک مبتلا به اوتیسم چالش‌های بسیار زیادی دارد. بسیاری از مهدکودک‌ها هیچ شناختی نسبت به کودکان اوتیسم ندارند، کودکانی که ممکن است در طیف‌های خفیف باشند و در مهدکودک‌ها در سن معینی مورد تشخیص قرار نمی‌گیرند. هرچقدر بتوانیم این آموزش‌ها را در بخش‌های مختلف جامعه‌، مدارس‌، مهدکودک‌ها، سیستم‌های حمل و نقلی خصوصی و حمل و نقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و... بالاتر ببریم، می‌توانیم نیاز خانواده‌های اوتیسم را از نظر درک شدن بیشتر برآورده کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت کاهش میزان قضاوت‌های جامعه نسبت به مبتلایان اوتیسم گفت: جامعه‌ای که نسبت به رفتارهای کلیشه‌ای و رفتارهای غیرعادی و مشکلاتی که فرد اوتیسم می‌تواند برای اطرافیان خود ایجاد کند، مواجهه رفتاری بهتر و سنجیده‌تری داشته باشد، می‌تواند خشونت‌های ناشی از درک نکردن شرایط این افراد را کنترل کند.

نقش مهم حضور و تربیت مراقبین برای حفاظت از کودکان اوتیسم در خانه

مدیرعامل انجمن اوتیسم با بیان اینکه جامعه اوتیسم به حضور و تربیت مراقبین برای نگهداری این فرزندان در خانه حتی برای چند ساعت نیاز دارند، گفت: خانواده‌هایی که فرزندان مبتلا به اوتیسم دارند به‌ویژه پدرها و مادرها زندگی عادی ندارند و به دلیل سبک زندگی، میزان استرس، افسردگی وآسیب‌های روحی و روانی و... ما شاهد افزایش افکار خودکشی در این خانواده‌ها هستیم. از نظر جسمی نگهداری یک فرد مبتلا به اوتیسم به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. هرچقدر ما بتوانیم این خانواده را بیشتر حمایت کنیم و زمان‌هایی را به بخش خصوصی خانواده اختصاص دهیم و کودک را از خانواده برای دو روز جدا کنیم یا مراقب در منزل داشته باشیم، خانواده‌ها وضعیت بهتری خواهند داشت.

مشکلات جذب کودکان اوتیسم در سیستم‌ آموزشی

وی همچنین در ادامه با تاکید بر اینکه ورود کودکان اوتیسم در طیف خفیف به سیستم آموزشی مشکلات خاص خود را به همراه دارد، اظهار کرد: اما متاسفانه امکان جذب کودکان اوتیسم طیف شدید در سیستم آموزشی وجود ندارد و کودکان طیف متوسط نیز با توجه به شرایطی که در سنجش مدارس ما وجود دارد دچار آسیب‌هایی می‌شوند که امکان ورود به این مدارس را پیدا نمی‌کنند. بهترین شرایط، قرار گرفتن این کودکان در کنار کودکان دیگر در مدارس، در جامعه، سیستم‌های ورزشی، تفریحی، فرهنگی و ... است، اما با توجه به اینکه هنوز شناخت جامعه ایران نسبت به نیازهایی که کودکان اوتیسم دارند، اندازه خود را پیدا نکرده است؛ بنابراین هرچند در حال حاضر مدارسی ویژه کودکان اوتیسم یا کودکانی که شرایط ویژه‌ای دارند، ایجاد شده است؛ اما آیا سیستم آموزشی ما عملکرد خوبی دارد؟ آیا طرح درس‌های مناسب برای کودکان اوتیسم وجود دارد؟ آیا یک کودک اوتیسم حداقل مهارت‌های خودیاری را در مدارس پیدا می‌کند؟ آیا این کودکان در شرایط فیزیکی امن یا در شرایط حضور معلم برای تعداد مناسب دانش‌آموز به سر می‌برند؟ آیا نیاز به ارتقای سطح آموزش در مدارس اوتیسم وجود دارد؟ آیا تعداد مدارس اوتیسم برای تعداد بالای مبتلایان کفایت می‌کند؟ آیا در مراحل سنجش کودکان مبتلا به اوتیسم خانواده‌ها مراحل صحیحی را طی می‌کنند؟

صالح غفاری در پایان صحبت‌هایش گفت: این‌ها مواردی است که باید به درستی و جدی مورد توجه قرار گیرند. درباره سیاست‌گذاری‌ها تدابیر جدی اندیشیده شود. سال‌ها است که انجمن اوتیسم درخواست‌های خود را از سازمان‌های آموزشی و آموزش و پرورش استثنایی و وزارت آموزش و پرورش داشته است که قطعا شاهد افزایش مدارس اوتیسم در مراکز استان‌ها بوده‌ایم اما در سیستم‌های آموزشی به شدت نیازمند طرح‌ درس‌های مناسب هستیم. برای دختران اوتیسم نیز باید برنامه‌ریزی‌های جداگانه داشته باشیم.

انتهای پیام

لینک خبر

لینک های ویژه


گوناگون

بهترین تعمیرگاه بنز در تهران

امداد خودرو مرودشت

امداد خودرو استان مرکزی


آخرین اخبار


ایسنا : حافظ انقلاب

ایسنا : حملات داس رکورد جدید زدند

ایلنا : تصویب قانون ضد ایرانی توسط مجلس نمایندگان آمریکا

ایسنا : حسن یزدانی از زیر فشار خارج شد/ تاریخ‌سازی یا ابتلا به سرنوشت دیوید تیلور؟

ایسنا : احتمال حاکمیت «لانینا» بر کشور از تابستان

صدا و سیما : کمک ۷۸ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین و رژیم صهیونیستی

تسنیم : جزئیات جدید از ساخت فیلم شهید "طهرانی مقدم"/ به فجر می‌رسد؟

ایسنا : کسب دومین سهمیه قایقرانی/ محمدنبی رضایی با طلا المپیکی شد

ایسنا : نخستین مرکز تکثیر و پرورش دام سبک نژاد «رومن» در گلستان افتتاح شد

ایسنا : قایقرانی المپیکی شد/فاطمه مجلل در رویینگ سهمیه گرفت

ایلنا : بودایی‌ها و سیک‌ها از تکرار رفتار مودی با مسلمانان در قبال خود نگران هستند/احتمال از دست دادن بخشی از کرسی‌های پارلمان توسط حزب حاکم بر دهلی

صدا و سیما : قهرمانی تیم ملوان ایران در ۲۰۰ متر آزاد

صدا و سیما : دختران سکان از صعود به فینال ۲۰۰ متر آزاد بازماندند

ایرنا : پولیانسکی: کمک‌های آمریکا نمی‌تواند از پایان رژیم کی‌یف جلوگیری کند

ایسنا : رشد قابل توجه تعرفه‌های خدمات پرستاری/ماندگاری در مناطق محروم با اجرای تعرفه‌های ترجیحی

ایسنا : پهپادهای کوچک، قاتل تانک‌های ناتو در جنگ‌ اوکراین

ایسنا : دیوید تیلور المپیک پاریس را از دست داد!

ایرنا : سوریه حمله هوایی رژیم صهیونیستی به درعا را دفع کرد

ایرنا : واکنش نتانیاهو به خبر تحریم یک گردان ارتش رژیم صهیونیستی توسط آمریکا

ایسنا : مشارکت ۵ دستگاه دولتی در برگزاری رویداد مالکیت فکری

ایسنا : ریزش سرمایه‌گذاری خارجی چین

ایسنا : ملی‌پوش کانو زنان ایران در آسیا ششم شد/ افضلی سهمیه المپیک نگرفت

ایرنا : پسکوف: کمک‌های آمریکا به اوکراین، تایوان و اسرائیل موجب وخامت بحران‌های جهانی می‌شود

مهر : فراخوان حماس برای اعتصاب عمومی درکرانه باختری درپی جنایت نورشمس

مهر : سکولاریسم جهانی و تهاجم فرهنگی مهم‌ترین عاملان بی‌حجابی هستند

ایسنا : کایل دیک رقیب یونس امامی در المپیک پاریس شد

مهر : پدافند ارتش سوریه تجاوز نظامی بامدادی اسرائیل را ناکام گذاشت

تسنیم : روز 198 طوفان‌الاقصی|حمله پهپادی به جولان اشغالی

ایسنا : تصادفات جاده‌ای سالانه جان بیش از یک میلیون نفر را در جهان می‌گیرد

ایسنا : خودروهای چینی جدید در راه بازارهای جهانی

ایسنا : کایل اسنایدر آمریکایی رقیب آذرپیرا در المپیک شد/ انتخاب میسون پاریس در سنگین وزن

تسنیم : فراخوان حماس برای اعتصای عمومی

ایرنا : زلنسکی: از کمک‌های آمریکا برای پایان عادلانه جنگ استفاده می‌کنیم

ایسنا : دانشمند ایرانی به دنبال ردپای ماهواره‌ها!

ایسنا : سرعت رشد اندروید دو برابر iOS می‌شود

مهر : حمله بامدادی کوبنده مقاومت اسلامی عراق به هدفی مهم درجولان اشغالی

ایرنا : شمار شهدای فلسطینی در کرانه باختری به ۴۸۳ تن رسید

تسنیم : هنیه: موضع اسرائیل علیه ترکیه، «وقاحت سیاسی» است

تسنیم : هشدار هنیه به صهیونیست‌ها درباره رفح: آماده دفاع هستیم

مهر : خشم و درماندگی عمیق سران تل آویو از اقدام بی‌سابقه واشنگتن!

ایرنا : جنایت جدید رژیم صهیونیستی/ کشف یک گور دسته جمعی در بیمارستانی در جنوب نوار غزه

ایسنا : تمجید سران عشایر مختلف عراق از عملیات «وعده صادق»

ایسنا : کارگران شهرداری یاسوج پیگیر مطالبات خود شدند+پاسخ شهردار

ایرنا : تشکیلات خودگردان: کمک‌های نظامی واشنگتن به تل آویو چراغ سبز برای گسترش دایره جنگ است

ایرنا : حمله مقاومت عراق به مواضع رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی

ایرنا : حمله مقاومت عراق به مواضع رزیم صهیونیستی در جولان اشغالی

تسنیم : حمله پهپادی مقاومت عراق به جولان اشغالی

ایسنا : اعاده حیثیت در برلین/توپچی‌ها شاگردان توخل را احیا کردند

مهر : فعال سازی دریچه شبکه آبیاری در «کورسا» / تحقق تقویت کشاورزی منطقه

Loader

در حال دریافت و بارگذاری جدیدترین اخبار

... لطفا چند ثانیه منتظر بمانید