در گفت‌وگو با ایسنا تشریح شد

آخرین وضعیت «پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان»/ اهمیت «پیگیری مداوم بیمار» در این طرح

آخرین وضعیت «پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان»/ اهمیت «پیگیری مداوم بیمار» در این طرح

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اجرای پرونده الکترونیک سلامت تاکنون آن چیزی نبوده که وزارت بهداشت در نظر داشته است، تاکید کرد: ارزش واقعی پرونده سلامت الکترونیک شهروندی زمانی مشخص می‌شود که پیگیری مداوم بیمار اتفاق افتد؛ در غیر این صورت پرونده سلامت الکترونیک شهروندی تنها یک سیستم آماری است که شاید در مواقعی کمک‌کننده باشد اما غایت آنچه در نظر متولیان سلامت است، نخواهد بود.

دکتر سیدرضا مظهری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه از سالیان قبل شهروندان و متولیان امور با مفهوم پرونده الکترونیک سلامت آشنا شده‌اند، گفت: تصور غالب این است که افراد اگر بخواهند خدمت دریافت کنند؛ در مراجعه به مراکز درمانی برایشان یک پرونده تشکیل می‌شود که شامل اسنادی نظیر آزمایشات،‌ نتایج معاینات، اقدامات پاراکلینیکی، سابقه تزریق واکسن، خدمات دریافت شده در بیمارستان و ... است.

به گفته وی، به طور کلی هر مجموعه از نظام سلامت شامل بیمه،‌ بیمارستان، خانه بهداشت و ... با یک تعریف خاص پرونده سلامت دارد.

وی افزود: زمانی که از پرونده سلامت الکترونیک صحبت می‌کنیم یک مفهوم این است که همان اسناد کاغذی تنها به شکل الکترونیک بدل شده باشد، اما مفهوم اصلی این است که پرونده الکترونیک سلامت شهروندی، یک پرونده منسجم باشد که تمام خدماتی که یک فرد در حوزه سلامت دریافت کرده است کنار هم یک جا تجمیع شده باشد. در نتیجه مفهوم مطلوب و مورد نظر ما از این موضوع، وجود یک پرونده سلامت الکترونیک جامع است.

نقطه آغاز شکل‌گیری پرونده الکترونیک سلامت

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت به تاریخچه شکل‌گیری مفهومی تحت عنوان پرونده سلامت الکترونیک پرداخت و تصریح کرد: از سال ۱۳۷۵ که بیمارستان‌ها به سمت خدمات دیجیتال حرکت کردند، همه می‌گویند که ما پرونده الکترونیک داریم. یا از سوی دیگر نظام بهداشتی کشور تقریبا از سال ۱۳۸۵ به بعد می‌گوید پرونده الکترونیک سلامت داشته است و همه هم چندین بار این طرح‌ها را افتتاح کرده‌اند، اما هرکسی از منظر خود این کار را کرده است؛ در حالی که هیچکدام از این‌ها به معنای واقعی خود، آن چیزی نبود که وزارت بهداشت درنظر داشت و یا حتی روح قانون به آن اشاره کرده بود.

اهمیت وجود پرونده یکپارچه جامع سلامت الکترونیک

وی با تاکید بر اینکه قوانین از ابتدا به پرونده تجمیع شده و یکپارچه جامع سلامت الکترونیک اشاره کرده بود، اظهار کرد: موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم این است که آیا ما تنها به پرونده سلامت الکترونیک شهروندی نیاز داریم یا می‌توان پرونده‌های سلامت دیگری هم ایجاد کرد؟ مصطلح‌ترین چیزی که برای آن الزامات قانونی هم ایجاد شده، پرونده سلامت الکترونیک شهروندی است اما در کنار این موضوع، نیاز حوزه سلامت به پرونده سلامت الکترونیک در سایر بخش‌ها هم وجود دارد.

وی افزود: به عنوان مثال حتی باید پرونده الکترونیک سلامت یک بیمارستان را هم داشته باشیم که بدانیم چه عملکردی دارد، چند بیمار می‌پذیرد، حجم و نوع خدمات آن به چه صورت است، چند نیروی انسانی دارد و...

لزوم تشکیل پرونده الکترونیک مراکز ارائه دهنده خدمات

مظهری گفت: در واقع لازم است که پرونده سلامت الکترونیک مراکز ارائه دهنده خدمات نیز شکل گیرد و داده‌های مربوطه در آن ذخیره شود؛ چراکه در این شرایط است که می‌توان یک نظام مداخله‌ای منسجم برای ارتقا و اصلاح شرایط در نظر گرفت تا مشکلات فردی (شامل بیماری‌ها) و سیستمی اصلاح شود.

نظام مراقبت منسجم؛ نتیجه تکمیل پرونده الکترونیک بیمار

او تاکید کرد: زمانی که به شکل منسجم اطلاعات سلامت یک فرد را از کودکی تا بزرگسالی ثبت می‌کنیم؛ به شکل کامل در جریان سبک زندگی او، بیماری‌هایی که به آنها مبتلا شده است‌، بیماری‌های زمینه‌ای،‌ حساسیت‌های دارویی، سابقه اعمال جراحی و... او قرار می‌گیریم و این به ما کمک می‌کند تا با یک نظام مراقبت منسجم بتوانیم از بروز بیماری‌های بعدی و حتی حاد شدن بیماری‌هایی که فرد در حال حاضر با آنها دست به گریبان است، جلوگیری کنیم. به عنوان مثال با مراقبت مستمر یک فرد مبتلا به دیابت می‌توان بیماری او را کنترل شده نگه داشت و از بروز عوارض ثانویه همچون زخم پای دیابتی، مشکلات چشمی و ... در او جلوگیری کرد که همه این اقدامات هم وابسته به اطلاعات قبلی ما از بیمار است.

غایت پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

وی تاکید کرد: ارزش واقعی پرونده سلامت الکترونیک شهروندی زمانی مشخص می‌شود که حلقه دوم خدمات که پیگیری مداوم بیمار است، اتفاق افتد. در غیر این صورت پرونده سلامت الکترونیک شهروندی تنها یک سیستم آماری است که شاید در مواقعی کمک کننده باشد اما، غایت آنچه که در نظر متولیان سلامت است، نخواهد بود.

وی افزود: حتی می‌توان پرونده سلامت الکترونیک ارائه دهندگان خدمات سلامت را هم تشکیل داد؛ به عنوان مثال رویکرد شهروندی یک پزشک از رویکرد او در بُعد حرفه‌ای جدا می‌شود تا بتوانیم اقدامات عملکردی وی را هم بررسی کنیم تا حجم فعالیت‌ها، میزان رضایت بیماران او و... را احصا کنیم. این موضوع برای یک بهورز، مراقب سلامت، ماما، پرستار و... هم صادق است.

مظهری ادامه داد: از طرفی حتی باید پرونده الکترونیک تجهیزات پزشکی را هم تشکیل دهیم تا بدانیم هر دستگاهی در هر مرکز چقدر کار کرده است؟ چه خدماتی داده است؟ چه زمانی نیاز به تعمیر دارد؟ چه زمانی از چرخه خدمت خارج می‌شود و ... . این گونه عملکرد دستگاه به درستی پایش می‌شود تا در موعد مقرر و پیش از آنکه زیان‌ده باشد از چرخه خدمتی خارج شود.

نقش مراقبت‌های بهداشتی اولیه در نظام سلامت کشور

وی با اشاره به اینکه نظام سلامت کشور بر پایه خدمات PHC کار می‌کند، بیان کرد: این نوع نظام سلامت به منطقه‌بندی هم دقت می‌کند و سلامت هر بخش به دانشگاه یا دانشگاه‌های علوم پزشکی همان منطقه سپرده می‌شود که همان دانشگاه هم یک شبکه بهداشت متناظر دارد و تقسیم‌بندی‌ها به همین ترتیب ریزتر و ریزتر می‌شود تا جایی که هر محله باید یک شناسنامه سلامت اختصاصی داشته باشد.

او به مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت اشاره کرد و گفت: موضوعات دیگری هم در نوع خدمات و سیاست‌گذاری‌های هر منطقه جغرافیایی مهم است؛ به عنوان مثال باید بدانیم هر منطقه از نظر اقتصادی، فرهنگی، تولید زباله، شرایط محیط زیستی، وضعیت راه‌ها، وضعیت فاضلاب و ... چگونه است؟ زیرا تمام این مولفه‌ها نیز بر تصمیم‌گیری‌های ما در بخش سلامت موثر خواهد بود.

وی افزود: کادر درمان از بهورز، مراقب سلامت، پزشک عمومی، پزشک متخصص و... یک تیم هستند که به صورت لایه‌بندی شده به مردم خدمت می‌دهند و بهداشت مدارس، صنوف و اماکن و ... هم با آنها است. در واقع تنها نباید بیماری‌محور پیش برویم بلکه باید تمام موضوعات مرتبط با شهروندان را هم در نظر داشته باشیم.

چند نوع پرونده الکترونیک سلامت وجود دارد؟

مظهری با اشاره به اینکه عمده تمرکز بر پرونده سلامت الکترونیک شهروندی بوده است، تاکید کرد: البته این به معنای آن نیست که در سایر پرونده‌هایی که ذکر کردم اقدامی صورت نگرفته است اما از آنجایی که مطالبه برای آنها جدی نبوده، شاید اعلام عمومی درستی هم صورت نگرفته است و اقدامات به صورت جزیره‌ای بوده و به هم متصل نشده‌اند. به عنوان مثال اکنون پرونده سلامت الکترونیک به ازای اماکن مختلف صنعتی، تولیدی، پخت و پز و ... هم داریم ولی چون اهمیت آن به اندازه پرونده سلامت الکترونیک شهروندی نبوده، چندان اشاره‌ای به آنها نشده است.

انتهای پیام

لینک خبر

لینک های ویژه


گوناگون

بهترین تعمیرگاه بنز در تهران

امداد خودرو مرودشت

امداد خودرو استان مرکزی


آخرین اخبار


ایسنا : / انتشار/ فهرست نامزدهای نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه پاکدشت

مهر : نظام اسلامی برای طی کردن مسیر موفقیت به حضور مردم تکیه کرده است

مهر : وزیر اقتصاد وارد یزد شد

تسنیم : ستاد دائمی گردشگری استان همدان تشکیل می‌شود

مهر : ۲۵ برنامه سلامت محور جوانان در ساری برگزار می شود

مهر : فهرست کامل نامزدهای انتخاباتی مجلس در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک

ایرنا : اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام شد

تسنیم : گزارش سایت فیفا از صعود ساحلی‌بازان ایران به نیمه‌نهایی جام جهانی و «جادوی میرجلیلی»

ایرنا : وزارت بهداشت فلسطین: بیمارستان خان یونس همچنان در محاصره است

ایسنا : صعود الاتحاد در شب خاص بنزما

ایرنا : شهدا نخبگان اصلی دوران ما هستند

ایرنا : واکنش پوتین به توهین بایدن

ایسنا : خراسان شمالی نائب قهرمان مسابقات فوتوالی کشور

تسنیم : ادعای آمریکا درباره سرنگونی 6 پهپاد ارتش یمن

مهر : صفحه اختصاصی «آینده حتمی و نزدیک جهان» رونمایی شد

مهر : صفحۀ اختصاصی «آیندۀ حتمی و نزدیک جهان» رونمایی شد

ایسنا : ثبت ملی ۳۲ اثر از صنایع دستی استان سمنان در دولت سیزدهم

تسنیم : لیگ قهرمانان آسیا| صعود دومین تیم عربستانی به مرحله یک‌چهارم نهایی

تسنیم : امیرعبداللهیان: تکرار ادعاهای بدون سند علیه ایران به مرحله کسل کننده رسید

ایسنا : زراعت چوب، کشور را بی نیاز از واردات می کند

مهر : حمله پهپادی و موشکی یمن به ناو آمریکایی،کشتی انگلیسی و ام الرشراش

ایسنا : مترو تبریز از پروژه‌های پیشرو است که به خوبی حرکت می‌کند

مهر : تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه مشروط به تامین اعتبارات

ایسنا : شناسایی عاملین درگیری در یکی از ستاد انتخاباتی مراغه

مهر : ۳۳۰ نفر بر فرآیند انتخابات در تایباد نظارت می‌کنند

ایرنا : مالزی: اسرائیل باید فورا به اشغالگری پایان دهد

ایسنا : تاکید استاندار آذربایجان‌شرقی بر رعایت اخلاق انتخاباتی

ایرنا : سفر وزیر کشور به تبریز

ایسنا : جلیلی: انتخابات راهی برای جبران نواقص و اشتباهات گذشته است 

ایرنا : قره گوزلو با برتری مقابل حریف قطری به فینال رسید

ایرنا : آیین بزرگداشت دومین سالگرد ارتحال آیت الله علوی گرگانی در قم برگزار شد

ایسنا : لاوروف با فیدان دیدار کرد

ایسنا : الهلال صفر - سپاهان صفر؛ تا دقیقه ۲۰

ایسنا : الهلال صفر - سپاهان صفر؛ آغاز بازی

ایسنا : الهلال صفر - سپاهان صفر؛ تا دقیقه ۱۰

ایرنا : ابراز نگرانی وزیر خارجه آلمان از وضعیت ویرانگر انسانی در غزه / جنگ با حرف پایان نمی یابد

ایرنا : انفجار تانکر حمل سوخت در محور سنندج- کامیاران یک کشته برجا گذاشت

ایسنا : ۲۷۷ نفر برای انتخابات مجلس در کرمانشاه با هم رقابت می‌کنند/ ۷۵ هزار رای اولی داریم

مهر : قهرمان جام باشگاه های آسیا تکواندو مشخص شد

ایرنا : تصادف رانندگی در محور لردگان ۲ فوتی برجا گذاشت

ایسنا : رژیم صهیونیستی به نابودی غزه می‌بالد!

ایرنا : نامزد مجلس: پیگیری مشکلات درمانی مردم زاهدان در اولویت است

مهر : حمله راکتی مقاومت به شهرک‌های صهیونیستی/ انهدام مرکاوا در غزه

مهر : حمله راکتی گردان‌های قدس به شهرک‌های صهیونیستی مجاور غزه

ایسنا : انتخابات روز میدان داری ملت است

ایرنا : استاندار: هدف از آبگیری سد ژاوه تقویت دشت‌های شرقی کردستان است

صدا و سیما : تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

ایسنا : ویدیو/ مشارکت اجتماعی در انتخاب اصلح از مصادیق امنیت کشور است

ایسنا : رقابت ۳۱۶ نامزد انتخابات مجلس دوازدهم در گلستان/ حضور ۶۸ نامزد اهل سنت

Loader

در حال دریافت و بارگذاری جدیدترین اخبار

... لطفا چند ثانیه منتظر بمانید