سرلشکر سلامی: دفاع مقدس جهانی‌ترین، استثنایی‌ترین و نابرابرترین جنگ تاریخ بود

فرمانده کل سپاه، گفت: جهانی‌ترین و استثنایی‌ترین و نابرابرترین جنگ تاریخ بود که در آن یک ملت تازه به استقلال رسیده که هنوز ارکان حاکمیت سیاسی خود را مستحکم نکرده با بزرگترین اتحاد نظامی، سیاسی، روانی و اطلاعاتی و حتی اقتصادی جهان مواجه شود.

سرلشکر سلامی: دفاع مقدس جهانی‌ترین، استثنایی‌ترین و نابرابرترین جنگ تاریخ بود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سرلشکر سلامی حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، در سخنانی گفت: امروز سی و یکم شهریور ماه سالروز آغاز یکی از پرافتخارترین و شکوهمندترین قطعات تاریخ اسلام و ایران عزیز است. سرآغاز یک حماسه عظیم در امتداد عاشورای ۶۱ هجری قمری.  معمولاً بعضی از حوادث و وقایع تاریخی برای امت‌ها و ملت‌ها نقش حیاتی سرنوشت ساز و ابدی ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: بعضی از وقایع تاریخ خط اثری ابدی در سرنوشت ملت‌ها دارند. همان طور  که عاشورا به عنوان قله درخشش فضائل عالم و نقطه بقا و استمرار حیات اسلام الی‌الابد قلب‌ها و دل‌ها را تحت تأثیر خود قرار داده است و قله پرافتخاری از عظمت برای مسلمانان ایجاد کرد و تا ابد فرهنگ ظلم‌ستیزی ایستادن در کنار امام مؤمنان فدا شدن، فداکاری، ایثار و عظمت ایمان را به نمایش گذاشت.

سرلشکر سلامی اظهار کرد: دفاع مقدس ملت ایران هم انبساطی و تکراری و نازله‌ای بود از آن واقعه عظیم، در دوره معاصر پدیده‌ای شگفت‌انگیز در تاریخ جنگ‌های بشر دفاع مقدس طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم و نابرابرترین جنگ جهانی بود. در مقیاس و ابعاد دشمنی علیه یک ملت تازه به استقلال رسیده یک جنگ جهانی بود.

وی  ادامه داد: دفاع مقدس واکنش سرسختانه قدرت‌های استکباری آن روز و متحدان و شرکای آن‌ها در مقابل یک پدیده نوین سیاسی در آن دهه‌های پایانی قرن بیستم بود. انقلاب اسلامی که با طلوع دادن خورشید اسلام از مشرق ایران زمین، زلزله سیاسی شدیدی را در نظم ساخته قدرت‌های آن روز وارد کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: این موج شوک که به نام اسلام بر پیکره نظم ظالمانه ساخت قدرت‌های استکباری ایجاد شد، برای قدرت‌های بزرگ آن روز قابل تحمل نبود که هندسه قدرت که نظام قدرت جهانی تحت تاثیر اسلام تغییر کند.

سرلشکر سلامی تأکید کرد: چون می‌دانستند شعائر این انقلاب عظیم در مرزهای جغرافی ایران نخواهد ماند، می‌دانستند که این انقلاب که در جست‌وجوی عدالت، آزادی، کرامت انسان، حریت بشر و حاکم کردن ارزش‌ها و فضائل الهی در بخش‌هایی از سیاره زمین است، بیرقدار یک تمدن بزرگ خواهد بود که  فضای سیاسی تنفس قدرت‌ها را در جهان اسلام تنگ خواهد کرد.

وی ادامه داد: انقلابی که در منطقه‌ای صورت گرفته بود که تکیه‌گاه سیاسی آمریکا بود. ایران در زمان شاه یکی از ایالت‌های منفصل آمریکا به حساب می‌آمد. در جغرافیای سیاسی عالم نقش  مستقلی برای آن قائل نبودند. ثروت‌های مادی و هویت معنوی و ارزش‌های  فرهنگی این مرز و بوم توسط قدرت‌های بزرگی نظیر آمریکا به یغما رفته بود.

فرمانده کل سپاه اظهار کرد: بنابراین کسی نمی‌توانست تحمل کند که در ایرانِ آن روز که یکی از متحدان قدرتمند و مؤثر آمریکا در جهان و منطقه بود، چنین تکانه شدیدی صورت بگیرد و ایران از نقشه سیاسی آمریکا خارج شود و به استقلال برسد و حاکمیت اسلام را اعلام کند.

سرلشکر سلامی افزود: بنابراین جنگ و تحمیل آن به ملت ایران برای بازگشت به تاریخ کشور ما بود، برای احیای آن حقارت‌ها، برای تحمیل مجدد ذلت‌ها و این جنگ در شرایطی صورت گرفت که همه قدرت‌های شیطانی آن روز که حتی مخالف هم بودند، انفصال ناپیوستگی و خصومت و دشمنی در مواجهه با انقلاب اسلامی را کنار گذاشتند؛ همه دشمنان ما که با هم نیز دشمن بودند، اما در مقابل ایران عزیز اسلامی و تازه به استقلال رسیده، متحد شدند، ما شاهد اتحاد استثنایی آمریکا و شوروی در دوره پایانی جنگ سرد علیه نظام و انقلاب اسلامی بودیم.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: بنابراین این جنگ، جهانی‌ترین و استثنایی‌ترین و نابرابرترین جنگ تاریخ بود  که در آن یک ملت تازه به استقلال رسیده که هنوز ارکان حاکمیت سیاسی خود را مستحکم نکرده است و هنوز قدرت دفاعی خود را برای مواجهه با تهاجمات بزرگ خارجی سر و سامان نداده و هنوز دوران جوانی خود را می‌گذراند، با بزرگترین اتحاد نظامی، سیاسی، روانی و اطلاعاتی و حتی اقتصادی جهان مواجه شود.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه امروز عظمت ایران اسلامی را حتی در قلب سرزمین استکبار می‌بینید، به صحبت‌های رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور کشورمان با مواضع انقلابی و منطقی و دقیق و عادلانه خود، استکبار را به چالش کشاند.

وی ادامه داد: به عنوان یک سرباز و خادم کوچک و به عنوان یک فدایی این ملت از رئیس‌جمهور کشورمان تقدیر و تشکر می‌کنم.

فرمانده کل سپاه، ادامه داد: می خواستند نشان دهند که الگوی انقلاب اسلامی قابل دوام نیست. می خواستند ثابت کنند اسلام نمی‌تواند نظم سیاسی جهان را تحت تأثیر قرار دهد، اما امام (ره) در قلب این جنگ جهانی ایستاد.  

سرلشکر افزود: دفاع مقدس بهترین فرصت بود تا در میدان حجم واقعی امپراتوری‌ها را بسنجیم و بهترین میدان بود برای اینکه ملت ایران تحت ولی‌فقیه  قدرتی بسازد که از آن پس به عنوان یکی از اضلاع قدرت بحساب آید و جنگ تحمیلی عقبه جهانی داشت. آمریکای جهانخوار هم مدیریت سیاسی آن را انجام می‌داد و هم از لحاظ اطلاعاتی پیشرفته ترین تجهیزات آن را برای کشف نیروهای مسلح انقلاب در اختیار صدام می گذاشت.

وی ادامه داد:جنگ تحمیلی، جنگی نابرابر بود و ملت ایران حتی از واردات سیم خاردار محروم بود و در محاصره جهانی قرارداشتیم. در جنگ‌نفتکش‌ها کشتی‌ها را می‌زدند و موشک‌های دوربرد به صدام می‌دادند.

فرمانده کل سپاه، افزود: بچه‌های ما باید از گورهای عظیم می‌گذشتند و باید کارون و اروند و سخره‌های سخت را طی می کردند و در ارتفاعات و دشت ها و باتلاق‌ها و ... می جنگیدند. جوانان عزیز و آن‌ها که شهید شدند، ضامن بقای ما هستند و اگر آن‌ها نبودند شهرها اشغال و کشور تجزیه و مردم آواره  می شدند، اما این شهیدان برومند باعث شدند که این کشور چنین‌جنگ‌بزرگی را اداره  و اراده خود را در پایان جنگ به دشمن تحمیل کند و ما توانستیم آخرین گلوله را شلیک کنیم و راه را بر دشمن ببندیم . تعبیر رهبری که شهدا مظهر قدرت ایران هستند،  یک حقیقت عالی است و ما به قوت شهادت جنگیدیم و بر سلاح ها تکیه نکردیم و قلب ها وایمان ها جنگیدند.

وی همچنین گفت: استواری، شکوه، صبر ، قدرت امید و ایمان بود که باعث شد ما در صحنه سخت بر دشمن غلبه کنیم و خداوند بود که ملت ایران را در شرایط  سخت تحریم  نجات داد. جنگ پایان یافت و خاطرات باشکوه آن در حافظه ایران می‌ماند و دین شهدا بر ما خواهد ماند و امنیت و اقتدار و پیشرفت ما مدیون خون‌های پاک ریخته شده است.

سرلشکر سلامی تصریح کرد: امروز عظمت ایران را در همه جا می‌بینید. می‌بینید رئیس‌جمهور ما با مواضع انقلابی و دقیق چطور استکبار را به چالش می‌کشاند. ما در تمام نبردها دشمن را شکست دادیم و ملت ایران شجاعانه و آگاهانه و با بصیرت در تمام صحنه‌ها دشمن را با ناکامی بدرقه کردند.

وی خاطرنشان کرد: امسال مردم عزیز ما حتی به فراخوان دشمن لبیک نگفت و نشان داد که در ایران گوش هیچ کس شنوای گفته‌های  بیگانگان  نیست.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: به دشمنان بگویم، ما در تمام فرازهای این تاریخ 45 ساله، دشمنان بزرگمان را مرتب شکست داده‌ایم، چه در حصر اقتصادی، چه در فضای تحریم، چه در جنگ رسانه‌ای، چه در نبرد شناختی، چه در جنگ اطلاعاتی، چه در عملیات‌های ویژه، چه در جنگ نیابتی، چه در راهبرد انزوای سیاسی، چه در جنگ استحاله فرهنگی.

سرلشکر سلامی اضافه کرد: در تمام نبردهایی که دشمن علیه ما شکل داده و تلاش کرده است قلوب و اذهان ملت ایران را در تسخیر فضاسازی‌های کاذب خویش قرار دهد، ملت ایران شجاعانه، مقتدرانه، با صلابت، مؤمنانه، آگاهانه و با بصیرتی استثنایی در تمام صحنه‌ها دشمن را با ناکامی بدرقه کردند و این برای ملت ایران یک تاریخ پرافتخار، عجیب و الهام‌بخش و یک درس بزرگ تاریخی داده است و آینده این انقلاب و نظام و آینده این کشور و عزت این ملت را برای همیشه تضمین کرده است. به ارواح بلند همه شهیدان درود می‌فرستیم.

وی افزود: مردم عزیزمان که امسال دشمن را کاملا مأیوس کردند و ابدا حتی یک نفر به فراخوانی‌های دشمن لبیک نگفت، نشان داد در ایران گوش هیچ کس شنوای گفته‌های زخرف‌القول بیگانه نیست، اینجا مرجوف فی‌المدینه جایگاهی ندارند.

فرمانده کل سپاه در پایان خاطرنشان کرد: دست همه ملت ایران را به نشانه افتخار می‌بوسم و اعلام می‌کنم ما برای همیشه تا آخرین قطره خون در خدمت و فدایی این ملت بزرگ، این رهبر عظیم و عظیم‌الشأن هستیم و راه شهیدان‌مان را تا ابد ادامه می‌دهیم و اجازه کم فروغ شدن خورشید درخشان اسلام را حتی برای یک لحظه به دشمنان‌مان نمی‌دهیم. به اذن خداوند متعال پیروز و سربلند باشید.

پایان پیام/

لینک خبر

لینک های ویژه


گوناگون

بهترین تعمیرگاه بنز در تهران

امداد خودرو مرودشت

امداد خودرو استان مرکزی


آخرین اخبار


ایسنا : شک نکنید پرسپولیس الدحیل را می‌برد

تسنیم : قصه خودکفایی کاغذ تازه شروع شده / بایدهای توسعه پایدار چیست؟

ایرنا : حماس: اعتراف رژیم صهیونیستی به کشته شدن نظامیانش، حجم گسترده تلفات این رژیم را ثابت کرد

مهر : رایزنی ماکرون با امیر قطر درباره جنگ غزه

مهر : وزیر دفاع آمریکا: اجازه پیروزی حماس را نمی‌دهیم

فارس : چراغپور: شاید غیبت بنزما به ضرر سپاهان شود

ایسنا : آخرین وضعیت «پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان»/ اهمیت «پیگیری مداوم بیمار» در این طرح

ایسنا : استفاده از اتوبوس‌ها و خودروهای برقی گامی موثر برای کنترل آلودگی هواست

ایسنا : رشد انفجاری حملات بدافزارهای جدید

فارس : هشدار اردن درباره پیآمدهای جنگ غزه بر صلح و امنیت جهانی

تسنیم : لبران جیمز در سال بیست‌ویکم دوران حرفه‌ای!

ایرنا : سقوط یک هواپیما در پاراگوئه / چهار تن کشته شد

تسنیم : شهادت سه فلسطینی در کرانه باختری/ رویارویی جوانان مبارز با نظامیان صهیونیست ادامه دارد

فارس : مهرانپور: والیبال هر چه زودتر از بلاتکلیفی خارج شود

ایسنا : به تنظیمات کارخانه برمی‌گردیم/ پکیج‌های خانگی فاقد فیلتر هستند

فارس : محبوبیت فرمانده ارتش اوکراین از زلنسکی بیشتر شد

فارس : آنکارا: وحشی‌گری اسرائیل را نمی‌توان دفاع از خود نامید

ایرنا : رییس جمهور فرانسه: قتل فلسطینیان بی‌گناه برای اسرائیل امنیت به ارمغان نمی‌آورد

ایسنا : از شیرهای سفید باغ وحش ارم چه خبر؟

ایسنا : ساخت ۳ گیگاوات نیروی بادی در قزاقستان

فارس : برنامه اروپا برای آموزش ۴۰ هزار نظامی اوکراینی تا بهار

ایسنا : بدترین خوردنی‌ها برای مغز

ایرنا : سومین کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه از سوی عربستان راهی غزه شد

فارس : حمله تروریستی در پاریس یک کشته و دو مجروح برجای گذاشت

تسنیم : ریسک بزرگ کمیته ملی المپیک با دعوت رئیس فعلی فدراسیون ژیمناستیک

فارس : درگیری مقاومت با صهیونیست‌ها همزمان با تداوم بمباران غزه

فارس : پنتاگون: اجازه نمی‌دهیم حماس یا پوتین پیروز بشوند

ایسنا : چند توصیه تغذیه‌ای برای کاهش آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا

ایرنا : حمله با سلاح سرد در فرانسه یک کشته بر جای گذاشت

مهر : وزیر جنگ اسرائیل از تشدید موج جدیدی از حمله‌ها به غزه خبر داد!

ایلنا : پیروزی پورتو در شب گلزنی مهدی طارمی

ایلنا : رئال مادرید برد و صدر جدول را از جیرونا پس گرفت

ایسنا : قلعه کلاغ‌ها کماکان قربانی می‌گیرد/کابوس تمام نشدنی تن‌هاخ برای هواداران یونایتد

ایسنا : پیروزی قاطع روسونری در شب درخشش یوویچ

ایسنا : با کمک همکار ایرانی ایلان ماسک کنترل رؤیای‌تان را در دست بگیرید!

تسنیم : بعد از توافق با بانک شهر برای حضور در فینال؛ چرا سیداکوف به ایران نیامد؟

ایرنا : شکست خارج از خانه شاگردان تن هاخ

ایرنا : پیروزی خانگی روسونِری‌ها مقابل فروزینونه

ایرنا : پایگاه نظامیان آمریکا در شمال عراق هدف حمله مقاومت قرار گرفت

تسنیم : منچستریونایتد باز هم از پس نیوکاسل برنیامد

مهر : آمریکا در پشت پرده حمله مجدد به غزه است/ مذاکرات دوحه «فریب» است

فارس : شکست منچستریونایتد مقابل نیوکاسل

فارس : حماس، تل‌آویو و حومه را موشک‌باران کرد+ فیلم

فارس : حمله به پایگاه اشغالگران آمریکایی در اربیل+ فیلم

ایسنا : یک میلیون و ۸۰۰ هزار نهال در گلستان کاشته می‌شود

تسنیم : میلان به آسانی از سد فروزینونه گذشت

فارس : بلینکن: حمایت آمریکا از اسرائیل ادامه خواهد داشت

ایلنا : تا زمان برقراری آتش‌بس، هیچ گروگان دیگری را مبادله نمی‌کنیم

ایرنا : اطلاعیه دانشگاه اصفهان درباره حادثه خوابگاه‌ پسرانه

Loader

در حال دریافت و بارگذاری جدیدترین اخبار

... لطفا چند ثانیه منتظر بمانید