بومی‌سازی فناوری کلاف لوله مغزی سیار برای نخستین بار در کشور

بومی‌سازی فناوری کلاف لوله مغزی سیار برای نخستین بار در کشور

در راستای بومی‌سازی فناوری کلاف لوله مغزی سیار برای نخستین بار در کشور که از سوی شرکت ملی نفت به جهاددانشگاهی واگذار شده است، قرارداد همکاری در تولید دانش این لوله بین سازمان جهاددانشگاهی تهران و شرکت صنعتی سپنتا امضا شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مراسم امضای قرارداد مشارکت در تولید دانش لوله مغزی سیار بین سازمان جهاددانشگاهی تهران و شرکت صنعتی سپنتا (از شرکت‌های زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)) با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی؛ رئیس جهاددانشگاهی و دکتر یعقوب فتح‌الهی؛ معاون پژوهش و فناوری این نهاد، دکتر برزو قنبری؛ مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالای شرکت ملی نفت ایران، دکتر جمال رحیمیان؛ سرپرست سازمان جهاددانشگاهی تهران و مهندس فرشیدفر؛ مدیرعامل شرکت صنعتی سپنتا برگزار شد.

همکاری مناسب جهاددانشگاهی با شرکت ملی نفت ایران

دکتر حسن مسلمی نائینی؛ در این مراسم اظهار کرد: جهاددانشگاهی در طول سال‌های گذشته خدمات زیادی را با همکاری شرکت ملی نفت ایران انجام داده است. کار‌های بزرگ و بعضاً نشدنی مانند دکل‌های حفاری، مته‌های حفاری و پمپ‌های درون چاهی که با همت جهادگونه به انجام رسیده است.

وی با اشاره به این که خوشبختانه با تمام فراز و نشیب‌هایی که وجود داشته تمام این کار‌ها با موفقیت انجام شده است، گفت: در این زمینه جدید (لوله مغزی سیار) هم کار بزرگی در حال انجام است. با توجه به تجربه موجود در جهاددانشگاهی این کار هم انجام شدنی است و می‌توان با افزایش بخش علمی کار را به موقع تحویل داد.

رئیس جهاددانشگاهی با تأکید بر این که دیدن تولید مته حفاری توسط جوانان بسیار لذت بخش است، بیان کرد: هر کاری شدنی است و شعار ما می‌توانیم سرلوحه کار‌ها در جهاددانشگاهی است.

اعتماد شرکت ملی نفت به جهاددانشگاهی برای بومی‌سازی لوله مغزی سیار

قنبری در ادامه اظهار کرد: بر مبنای وظایفی که شرکت ملی نفت در جهت زنجیره تأمین به کالا، مواد و تجهیزات مورد نیاز خود در چرخه تولید دارد یکی از مواردی که دارای اهمیت زیادی برای این شرکت است و جزء اقلام راهبردی بر مبنای الزاماتی که برای شرکت تعریف شده، کلاف لوله مغزی سیار است.

وی ادامه داد: این طرح با توجه به کاربرد آن در صنایع حفاری و نقش آن در میزان ارزبری کشور در دستور کار مدیریت پشتیبانی ساخت شرکت قرار گرفت و بر مبنای آن پروژه‌ای تعریف شد که خوشبختانه جهاددانشگاهی با توجه به سوابق و فعالیت‌هایی که پیش از این با شرکت در زمینه ساخت دکل، مته حفاری، پمپ‌های درون چاهی و دمولسیفایر و سایر پروژه‌ها داشته است اعتماد شرکت ملی نفت را در جهت ساخت و بومی‌سازی این قلم از تجهیزات استراتژیک نفت را متقبل شدند و ما هم خرسند هستیم شرکت لوله ساز که وظیفه ساخت و اجرای دانش فنی و تکنولوژی جهاددانشگاهی را خواهد داشت امروز معرفی می‌شود.

مهندس سید عزیز آشنا؛ مدیر پروژه لوله مغزی جهاددانشگاهی اظهار کرد: امروز با امضای این قرارداد فصل جدیدی از کار جهاددانشگاهی در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران آغاز می‌شود که همان پروژه ساخت لوله مغزی سیار است که به عنوان یکی از محصولات استراتژیک صنعت نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: لوله مغزی سیار را در دنیا کشور‌های محدودی می‌سازند و چون بازار آن محدود است و مورد استفاده در کشور‌های نفت‌خیز است هیچ کدام علاقه‌ای ندارند که بازار از آنها گرفته شود و تحمل رقیب را ندارند.

آشنا با اشاره به این که کشور‌های تولید‌کننده این تجهیزات راغب به ساخت شدن این تجهیزات در کشور ایران نیستند، گفت: قرار گرفتن در بین این کشور‌ها یک همت جمعی می‌خواهد تا این کار در کشور انجام و قطع وابستگی در این زمینه صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: شرکت ملی نفت حمایت بسیار خوبی از ساخت بار اول این پروژه کرده است و جهاددانشگاهی هم تلاش دارد در پاسخ به این اعتماد و حمایت صورت گرفته این پروژه را به نحو مطلوب انجام دهد. امروز نیز شرکت سپنتا به عنوان همکار لوله‌ساز پروژه قرارداد خود را با سازمان جهاددانشگاهی تهران امضا می‌کند و در ادامه برنامه‌های اجرایی ادامه می‌یابد.

مدیرعامل شرکت صنعتی سپنتا نیز با اشاره به اینکه مجموعه صنعتی سپنتا سه ماه است با جهاددانشگاهی در حال بررسی و امکان‌سنجی ساخت این محصول است، گفت: اولین بار نیست که پروژه‌ای را برای نخستین بار در کشور انجام می‌دهیم و مطمئن هستیم که به خوبی اجرا خواهدشد.

سرپرست سازمان جهاددانشگاهی تهران نیز اظهار‌ امیدواری کرد این محصول به موقع ساخته و تحویل داده شود و زمینه همکاری‌های بیشتر در آینده را فراهم کند. در پایان این جلسه نیز تفاهم‌نامه ساخت لوله مغزی سیار (Coiled Tubing)به امضای طرفین رسید.

از آنجایی که جهاددانشگاهی واجد دانش و اطلاعات لازم در زمینه تولید کلاف لوله مغزی است و دارای کلیه پروانه‌ها و مجوز‌های قانونی لازم برای فعالیت خود است، طبق قراردادی که به امضای دکتر جمال رحیمیان؛ سرپرست سازمان جهاددانشگاهی تهران و افشین فرشیدفر؛ مدیرعامل شرکت صنعتی سپنتا رسید، این شرکت تولید مشترک 59 کلاف لوله مغزی به ارزش هر عدد کلاف لوله مغزی برابر مبلغ 60. 000 دلار از طریق ایجاد خط تولید و ارائه دیگر خدمات شامل مارک‌زنی، بسته‌بندی، تست و کنترل کیفیت لوله‌های دارای مشخصات فوق‌الإشاره را به جهاددانشگاهی تحت برند سپنتا و با لوگوی سپنتا و جهاددانشگاهی را پذیرفته است.

لوله مغزی سیار که از فناوری‌های نوین در صنعت حفاری به شمار می‌رود، شامل یک لوله فولادی پیوسته بدون انقطاع به طول چند هزار متر است که بر روی قرقره‌ای گردان پیچیده شده است. امکان راندن ایمن لوله به درون چاه‌های نفت و گاز به وسیله این دستگاه فراهم می‌شود. عملیات مختلف تعمیر، احیاء، سرویس، اندازه‌گیری و انگیزش چاه از طریق مسیر ارتباطی این لوله انجام می‌شود.

از کاربرد‌های این لوله‌ها می‌توان به تعمیرات چاه‌های نفت و گاز از جمله شستشوی اسیدی، جابجایی سیال ستون چاه به منظور زنده‌سازی و یا کشتن چاه، فرازآوری، نصب پلاگ سیمانی، رفع مانع، شستشوی درون چاهی به وسیله حلال‌های مناسب، حفاری درون چاهی، تزریق سیمان به چاه‌های تعمیراتی برای پیشگیری از نشتی گاز یا آب، انتقال ابزار به اعماق چاه برای انواع عملیات احیا، تعمیرات و اندازه‌گیری و انجام بسیاری از عملیات‌های فوق که به روش‌های دیگر یا غیرممکن بوده و یا صرفه اقتصادی ندارد، اشاره کرد.

از مزایای این پروژه می‌توان به انجام مأموریت‌های محوّله با ایمنی بیشتر و نیاز به نیروی انسانی کمتر، نیاز به مساحت کمتر، امکان کار در زمین‌های ناهموار و جابه‌جایی آسان‌تر، امکان مطابقت محصول با بازار داخل و تسهیل تعمیر و نگهداری، کاهش هزینه‌های مربوط به خرید، تعمیر، نگهداری و افزایش بهره‌وری در زمینه استحصال از چاه‌های نفت، بومی‌سازی ساخت مجموعه و تحقق موضوع اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم و قطع وابستگی به کشور‌های تولیدکننده محصول و خارج شدن محصول از انحصار و نیز رفع مشکلات صنعت نفت اشاره کرد.

به منظور پاسخگویی به این نیاز استراتژیک صنعت نفت ایران، قبلاً جهاددانشگاهی مبادرت به ساخت دستگاه رانش لوله مغزی سیار که وظیفه رانش لوله به درون چاه نفت و جمع‌آوری مجدد آن را به عهده دارد کرده است و در قرارداد دیگری که با شرکت ملی نفت ایران منعقد شده است جهاددانشگاهی بومی‌سازی ساخت قرقره کامل لوله مغزی که شامل یک لوله طویل به طول بیش از 5 کیلومتر است را برعهده گرفته است.

به منظور بومی‌سازی و نهادینه کردن این فناوری در کشور و استفاده از توان شرکت‌های صنعتی در این پروژه فناورانه، جهاددانشگاهی با شرکت صنعتی سپنتا که یکی از شرکت‌های لوله‌سازی بزرگ کشور می‌باشد تفاهم کرده است تا در تولید محصول با یکدیگر مشارکت کنند.

انتهای پیام/

واژه های کاربردی مرتبط
لینک خبر

لینک های ویژه


گوناگون

بهترین تعمیرگاه بنز در تهران

امداد خودرو مرودشت

امداد خودرو استان مرکزی


آخرین اخبار


ایرنا : چادرملو اردکان قهرمان لیگ شمشیربازی زنان در اسلحه سابر شد

مهر : افزایش ۶۷ درصدی آب ورودی به مخازن آب آذربایجان شرقی

ایرنا : مجوز وزارت جنگ رژیم صهیونیستی برای استفاده از پهپاد در کرانه باختری

مهر : آرمان شهیدان عاشورایی است

ایرنا : پاسخ وزارت امور خارجه ترکیه به ادعای رژیم صهیونیستی علیه اردوغان

ایلنا : قاچاق موادمخدر با تاکسی

مهر : یارانه دهک‌های چهارم تا نهم واریز شد

ایلنا : جلوگیری از عرضه خارج از شبکه روزانه ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز

ایسنا : طالبان حمله رژیم صهیونیستی به بندر الحدیده را محکوم کرد

صدا و سیما : سازمان بهداشت جهانی ویروس فلج اطفال در غزه را تایید کرد

مهر : هشدار نسبت به آتش سوزی در جنگل های مازندران

ایرنا : مفتی عمان خواستار حمایت مسلمانان از یمن شد

ایسنا : ویدیو/ آمریکا دو وزیر صهیونیست‌ها را تحریم می‌کند؟

صدا و سیما : ظریف: گفتمان پزشکیان فرصت‌محوری است

مهر : حجت الاسلام شهرستانی با امام جمعه مشهد دیدار کرد

ایسنا : اردوی تیم ملی والیبال نشسته ایران برای حضور در پارالمپیک پاریس

ایسنا : وکیل مدافع شیطان!

ایرنا : رضاوند بدون قرارداد تمرین می‌کند!

ایسنا : آغاز مسابقات والیبال جوانان کشور در کرمانشاه

ایسنا : فرهنگ‌سازی جمعیتی نیازمند همکاری مداوم مردم و نخبگان با حوزه سلامت است

مهر : چهل و دومین دوره مسابقات قرآن دانش آموزان پسر سراسر کشور آغاز شد

تسنیم : تجاوز اسرائیل به پایگاه ارتش لبنان و پاسخ حزب‌الله به آن

ایرنا : پایان تلخ یامگا و استقلال/ فسخ توافقی با چشم‌ کم‌سو!

ایسنا : خروج ۷۰۲ بانوی سرپرست خانوار از چرخه حمایت بهزیستی هرمزگان

مهر : ۹ مصدوم بر اثر تصادف در جاده سرچم

مهر : ۹ مصدوم در اثر تصادف رانندگی در جاده سرچم

تسنیم : ماجرای تعویق سفر نتانیاهو به واشنگتن چه بود؟

مهر : مسابقات بوکس خردسالان کشور

تسنیم : دستور گالانت برای سرکوب فلسطینیان در کرانه باختری

ایرنا : افزایش محبوبیت ترامپ بعد از سوءقصد نافرجام

مهر : طالبان: امنیت در مرز افغانستان و ایران تامین است

مهر : ۲ دارالشفا در زائر شهر مشهد به بهره برداری رسیده است

صدا و سیما : افزایش تولید محصولات و بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی

مهر : بارش‎های رگباری در جنوب و افزایش گرما و سرعت بادهای ۱۲۰روزه

ایرنا : بُرد پرسپولیس در اولین دیدار تدارکاتی پیش‌فصل/ بازگشت عبدی و سلمانی با گل

تسنیم : برتری سه گله پرسپولیس در دیداری دوستانه

ایرنا : توسعه همکاری کبدی ایران و چین‌ تایپه

مهر : آغاز عملیات اجرایی فاز اول بوستان جهانشهر در مشهد

مهر : حق شکایت برای مستاجران در صورت تخلف موجران و مشاوران املاک

ایسنا : پیش بینی جوی آرام در لرستان

مهر : بحران سالمندی جمعیت برای مردم آگاهی‌بخشی شود

مهر : حضور تیم کشتی بسیج همدان در مسابقات قهرمانی کشتی کشور

مهر : دستگاه‌ها افزایش ازدواج و ترغیب به فرزندآوری را تبیین کنند

مهر : پروازهای نجف و مشهد از همدان برقرار می‌شود

مهر : اقامه نماز جمعه از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی

ایرنا : ظریف: همه اشتباه کردیم/گفتمان پزشکیان «فرصت محوری» است

مهر : از اجرای سند تحول در کف مدرسه تا طراحی نظام تعلیم معلم و مدیر

ایلنا : ارتفاعات شلال دان باشت در آتش می سوزد

ایلنا : بیش از همیشه به آینده ایران امیدوارم

Loader

در حال دریافت و بارگذاری جدیدترین اخبار

... لطفا چند ثانیه منتظر بمانید