هلال احمر در سال ۱۴۰۱ چه کرد؟

هلال احمر در سال ۱۴۰۱ چه کرد؟

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی هلال احمر اقدامات جمعیت هلال احمر در سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد و گفت:‌امسال جمعیت هلال احمر ۱۰۰ ساله شد و در واقع آنچه که در این یکسال انجام شده است، اقداماتی است که در آخرین سال از یک قرن فعالیت این جمعیت ملی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، اشکان موسوی در تشریح اقدامات جمعیت هلال احمر در سال ۱۴۰۱ گفت:‌این اقدامات تحت «یک سال از این ۱۰۰ سال» تشریح شده است. چرا که امسال آخرین سال از یک قرن فعالیت جمعیت هلال احمر است و از سال آینده فعالیت هلال احمر وارد قرن دوم خود می‌شود.  

وی با بیان اینکه دستاوردهای داخلی و بین‌المللی هلال احمر نسبت به سال‌های اخیر دو ویژگی متفاوت دارد؛ گفت: نخست اینکه بخش بین‌المللی آن به میزان چشم‌گیری فربه‌تر از سال‌های قبل است و دوم؛ اقدامات خاص و اساسی است که در تاریخ جمعیت کم‌نظیر بوده؛ برقراری پوشش بیمه برای امدادگران بهترین نمونه از این اقدامات اساسی است.

موسوی ادامه داد: بلافاصله بعد از مراسم بزرگداشت یک قرن فعالیت هلال‌احمر در اردیبهشت ماه سال جاری که هلال‌احمر ایران توانست مدال هانری داویسون را به عنوان عالی‌ترین نشان فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر و برای خدمات بارز و شاخص بشردوستانه خود دریافت کند، ساختمان متروپل در آبادان فروریخت و تیم‌های تخصصی هلال احمر از سراسر کشور روزهای سختی را در کنار مردم عزادار آبادان سپری کردند. پس از آن سیل‌های خارج از فصل، بخش‌های زیادی از کشور را در برگرفت و در فیروزکوه و امامزاده داوود وضعیت اضطراری شد و هلال احمر با امداد هوایی و زمینی موفق شد جان تعدادی از هموطنان محصور در سیل را نجات دهد.


یک ماه‌ونیم خدمت‌رسانی در زلزله افغانستان


موسوی ادامه داد: سیل در پاکستان و زلزله در خوست افغانستان هم تیم‌های درمانی و امدادی هلال احمر را درگیر کرد. در زلزله افغانستان امدادگران ایرانی بیش از یک ماه و نیم مشغول امدادرسانی بودند. در زلزله هرمزگان هم کار به اسکان اضطراری و توزیع بسته غذایی رسید اما همه این حوادث به وسعت آنچه که در زمستان رخ داد، نبود.


مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت، زمستان را پرحادثه‌ترین فصل در سال ۱۴۰۱ خواند و توضیح داد: زمستان امسال زلزله در خوی و بلافاصله زلزله‌ای بزرگ در ترکیه و سوریه رخ داد. در خوی ۱۱۰ اردوگاه برپا شد. ۱۳۰ هزار نفر هر روز از امکانات امدادی و درمانی هلال احمر بهره‌مند شدند. فشارهای رسانه‌ای مختلفی از سوی رسانه‌های خارجی و البته داخلی وارد شد که جمعیت هلال احمر، خدماتی به میزانی بیش از آنچه که در چارچوب وظایفش بود، ارائه داد.


موسوی گفت: در ترکیه و سوریه اولین کشوری که هواپیماهای کمک‌های بشردوستانه آن به مناطق زلزله زده رسید، ایران بود. بیش از یکصد جمعیت ملی در عملیات ترکیه مشارکت کردند. اغلب آن‌ها به ارسال کمک‌های امدادی اکتفا کردند و تعداد اندکی تیم‌های جست‌وجو و نجات اعزام کردند. هلال احمر کشورمان نه تنها تیم‌های جست‌وجو و نجات را به ترکیه و سوریه فرستاد بلکه پس از اتمام مرحله نجات تا مدتی در مناطق زلزله‌زده ماند و تنها جمعیتی بود که در امدادرسانی و برپایی اسکان اضطراری به هلال احمر ترکیه و مجموعه مدیریت بحران آن کشور کمک‌ کرد. این حضور به موقع و موثر امدادگران ایرانی از چشم روسای عالی نهضت صلیب سرخ و هلال احمر دور نماند و فرانچسکو روکا رئیس فدراسیون جمعیت‌های ملی از ژنو پیام مکتوبی به تهران ارسال و از خدمات هلال احمر ایران قدردانی ویژه کرد.زمستانی سخت و عملیات‌هایی سنگین


مدیر کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر در ادامه از سرمای بی‌سابقه و قطع گاز در خراسان یاد کرد و گفت: امداد زمستانه همچون سال‌های گذشته به صورت مستمر در جاده‌های کوهستانی و مناطق صعب‌العبور انجام شد اما دو حادثه بزرگ باعث غافلگیری مدیران بحران و مسئولان محلی شد و هلال احمر توانست با اقدام موثر خود، بار را از شانه مردم و مسئولان بردارد. نخست؛ مشکلاتی بود که به دلیل سرمای کم‌سابقه هوا و قطع گاز در خراسان رخ داد و دوم مسدود شدن روستاهای چهارمحال بختیاری و شهرستان کوهرنگ بر اثر کولاک برف در اسفندماه بود. علاوه بر تلاش امدادگران در جاده‌های برف‌گرفته، امداد هوایی هلال احمر نقش بزرگی در این عملیات داشت و مسئولیت‌های متفاوتی را به عهده گرفت. بالگردهای هلال احمر نه تنها در کمک به محصورین در برف و کولاک و ارسال اقلام غذایی به آن‌ها فعال بودند، حتی با درخواست محیط زیست برای گونه‌های کمیاب حیوانی در منطقه، غذا و علوفه جابه‌جا کردند.اجرایی شدن بیمه امدادگران در سال ۱۴۰۱


موسوی ادامه داد: بیمه‌شدن امدادگران هلال احمر در سراسر کشور برای نخستین بار و همچنین افزایش چند برابری پرداخت‌های آن‌ها که حق‌الزحمه را به حقوق ماهیانه تبدیل کرد؛ تنها اقدام اساسی هلال احمر در ۱۴۰۱ نبود. امسال شرکت‌های پزشکی و دارویی هلال احمر و همچنین اداره کل توانبخشی این جمعیت اقدامات موثری انجام دادند.


وی در این باره توضیح داد: از میانه سال که گذشتیم، تولید، واردات و عرضه دارو در کشور دچار اختلال شد. رئیس جمعیت هلال احمر دستور تلاش حداکثری داد و با پیگیری‌های انجام شده، تولید دارو و تجهیزات پزشکی در شرکت‌های هلال احمر بیش از ۵۰ درصد رشد کرد. تعدادی از داروهای مورد نیاز بازار که تولید آن‌ها در شرکت‌های داروسازی سود ده نبود، در هلال‌احمر بدون در نظر گرفتن سود و زیان، تولید و در بازار پخش شد. همچنین شرکت‌های تولید و پخش دارویی هلال احمر نقش پررنگی در بحران کمبود آنتی‌بیوتیک داشتند.


موسوی افزود: در زمینه توانبخشی هم تعدادی از پروژه‌های مشترک هلال احمر با شرکت‌های دانش‌بنیان به نتیجه رسید که در مواردی مثل پروتز الکترونیک دست، باعث قطع نیاز ۱۰۰ درصدی ایران به واردات شد.


مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر در ادامه با اینکه ایران کشوری حادثه‌خیز است اما مردم ایران آمادگی قابل قبولی برای مواجهه با سوانح ندارند، بیان کرد: مثلا در زلزله خوی هیچ ساختمانی به طور کامل فرو نریخت اما بیش از هزار نفر به دلیل فرار غیر ایمنی مصدوم شدند. به همین دلیل جمعیت هلال احمر با راه‌اندازی «خانه‌های هلال» در مناطق روستایی، عشایری و کم‌برخوردار شهری با مشارکت مستقیم و فعال اهالی، تلاش می‌کند تاب آوری جوامع محلی در سوانح و حوادث را افزایش دهد.


موسوی ادامه داد: امسال ۷۰۰ خانه‌ هلال جدید در سطح کشور راه‌اندازی شد و تعداد کل این خانه‌ها از ۶ هزار و ۵۰۰ عبور کرد. از آنجا که اتکای اصلی خانه‌های هلال در حوزه آموزش‌های همگانی مواجهه با مخاطرات است، ترویج آموزش‌های همگانی توسط هلال احمر در این بخش تا ۲۰ درصد رشد کرد اما نکته قابل توجه این بود که تعداد آموزش‌های همگانی برگزار شده در مدارس و دانشگاه‌ها، مراکز پرتجمع و مساجد نسبت به سال قبل رشد ۲ برابری داشت.کمک به کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی‌با رکورد کاشت نهال


موسوی به سوانح ناشی از تغییرات اقلیمی‌که نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال احمر تاکنون بارها در مورد آن هشدار داده و ارکان آن در نشست‌های بین‌المللی همچون کنفرانس جهانی تغییر اقلیم در شرم‌الشیخ مصر حضور حداکثری داشتند، اشاره کرد و گفت: هلال احمر علاوه بر تشکیل شورای راهبردی کاهش اثرات تغییر اقلیم، سعی کرد تا مسئولان و مردم را نسبت به این موضوع بسیار مهم حساس کند. فعالیت‌های متعددی انجام شد. آموزش‌های متنوعی به مدیران خانه‌های هلال مناطق درگیر خشکسالی داده شد تا سازگاری جامعه محلی افزایش یابد. طرح نذرآب ۵ امسال با تمرکز در تامین آب آشامیدنی پایدار و سالم توانست کمک‌های خیرین داخلی و اهداکنندگان خارجی را بر تامین آب‌ شرب و مبارزه با خشکسالی متمرکز کند. در آخرین اقدام نیز در هفته گذشته و به مناسبت روز درختکاری، جوانان عضو هلال احمر در سراسر کشور با اقدامی از قبل برنامه‌ریزی شده توانستند با کاشت یکصد هزار درخت در کمتر از ۲۰ دقیقه رکورد جهانی کاشت درخت در کوتاه‌ترین زمان را برای ایران به ثبت برسانند.


موسوی تاکید کرد: اقدمات مهمی در حوزه خدمات مناسبتی ازجمله طرح خدمات هلال‌احمر در حج تمتع، اربعین حسینی، خدمات دهه پایانی ماه صفر، نیمه شعبان و ... نیز در سال ۱۴۰۱ انجام شد.

انتهای پیام

لینک خبر

لینک های ویژه


گوناگون

بهترین تعمیرگاه بنز در تهران

امداد خودرو مرودشت


آخرین اخبار


برنا : اوقات شرعی گرگان در روز ۶ فروردین ۱۴۰۲

ایرنا : اصفهان و کاشان میزبان بیشترین تعداد گردشگران نوروزی در استان

ایسنا : برنامه‌ریزی گردشگری برای کاهش تصادفات در نوروز

مهر : افزایش ۱۶ درصدی تردد خودروها در جاده‌های آذربایجان‌شرقی

ایسنا : اقامت بیش از ۸۸ هزار نفر در شهرستان فردوس

برنا : اوقات شرعی به افق بیرجند در ۶ فروردین ۱۴۰۲

ایسنا : منابع بانکی به سمت تولیدات روستایی گرایش یابد

ایرنا : ایستگاه‌های سلامت هلال احمر همدان در نقاط حادثه خیز مستقر شدند

مهر : بدرقه «پدر ویراستاری نوین ایران» تا خانه ابدی

برنا : بیش از ۳۳۶ هزار نفر گردشگر از جاذبه‌های کهگیلویه و بویراحمد دیدن کردند

ایلنا : «لواء الغالبون» عراق مسئولیت حمله به پایگاه‌های آمریکا را به عهده گرفت

برنا : اوقات شرعی ساری در ۶ فروردین ۱۴۰۲

ایرنا : آغاز پلی آف لیگ برتر بسکتبال از ۱۷ فروردین

ایرنا : ۶۳۸ نفر در گیلان به پویش بهبود رفتارهای ترافیکی پیوستند

مهر : ناگفته‌هایی از دوره متفاوت «موسیقی فجر»/ چرا جوایز «باربد» کم شد؟

مهر : تداوم فعالیت سامانه بارشی در خوزستان

مهر : تظاهرات فلج کننده در اسرائیل/سرنوشت سازترین هفته در اراضی اشغالی

برنا : استاندار مازندران: با مردمی کردن اقتصاد و افزایش تولید، مشکلات کشور حل می شود

مهر : آمریکا اقدامات تل آویو علیه ملت فلسطین را متوقف کند

مهر : یک گروه عراقی مسئولیت حمله به پایگاه آمریکادر سوریه رابرعهده گرفت

برنا : حسینی پور : حفاظت از منابع آبی و اصلاح الگوی مصرف از مهم ترین برنامه های استان در سال جاری است

ایسنا : ۵۴۱۴۷ نفر به اورژانس بیمارستان های استان مراجعه کرده اند

برنا : اقامت حدود ۹ میلیون نفر مسافر نوروزی در مازندران

برنا : اسکان 5 هزار نفر از مسافران نوروزی در اماکن متبرکه شهرستان ساری

ایرنا : روز متفاوت مردان قلعه‌نویی؛ بازیکنان تیم ملی در مراکز خیریه + عکس

ایلنا : توافق ایران و عربستان چه کمکی به اقتصاد ایران می‌کند؟

برنا : سد لفور نگین زیبایی استان مازندران

برنا : درگیری ۲ کودک به درگیری ۲ خانواده و مرگ ۲ برادر ختم شد

مهر : اختصاص هزینه ضیافت ۲۹۲۶ مجلس ختم برای آزادسازی زندانیان غیرعمد

برنا : قوانین سختگیرانۀ اتحادیه اروپا برای مهار هوش‌مصنوعی

ایسنا : پیش‌بینی بارش‌های رگباری و وزش باد در قزوین

مهر : ساعات کاری ادارات خراسان شمالی تغییر می‌کند

برنا : مشترکان خانگی کم مصرف آب پاداش می‌گیرند

ایرنا : نرخ تورم اسفند ماه ۴۶.۵ درصد اعلام شد

ایرنا : نرخ تورم اسفند ماه اعلام شد

ایسنا : افزایش ۱۳۴ درصدی مسافرت‌های دریایی از بندر شهید باهنر به شارجه

ایلنا : بازدید بیش از 3 هزار واحد صنفی در ایام نوروز

ایرنا : افزایش ۳۰ درصدی گروه‌های جهادی در خراسان جنوبی

برنا : عسکری : ۴۲۴ هزار مسافر نوروزی در مدارس فارس اسکان داده شدند

مهر : برگزاری جلسات قرآن و تفسیر در ۵۰ مسجد شهرستان تربت‌حیدریه

مهر : ٧٧٠ هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری کردستان بازدید کردند

فارس : افزایش 20 هزار و 492 واحدی شاخص بورس تهران/ بازپس‌گیری کانال 2 میلیون واحدی بعد از دو سال

ایلنا : بازیکنان تیم ملی در دو مرکز خیریه/ روز متفاوت مردان قلعه‌نویی

ایسنا : نرخ تورم اسفندماه اعلام شد

برنا : پرداخت بیش از 12 میلیارد تومان حق بیمه مددجویان گیلانی

ایرنا : نماینده ولی فقیه در مازندران : مشکلات کم آبی را باید جدی بگیریم

ایرنا : تولید بیش از ۴۰۷ هزار مگاوات‌ساعت برق در نیروگاه شیروان

ایرنا : آغاز اردوی تیم ملی تپانچه با حضور ۱۱ تیرانداز

ایلنا : معرفی داکت اسپلیت آرتانسیم

Loader

در حال دریافت و بارگذاری جدیدترین اخبار

... لطفا چند ثانیه منتظر بمانید